Category

Results

Week Ending 9 April 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 9 April 2019 

3/04/2019 9 HOLE : Southey Honda Wairarapa 9 Hole Golf Tournament

1st Di Herbert (Masterton)32 nett
2nd Debbie Coom (Martinborough) 33 nett
3rd Sally Lowes (Masterton)35 nett
Nearest the Pin Tingay Davidson (Martinborough)
Longest Drive Elizabeth Goodall (Martinborough)

4/04/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Jeff Ogg40
2nd David Cook40
3rd Murray Johnston39

5/04/2019 INTERCLUB

Riverside Cup | vs Carterton at Eketahuna | 5.5 - 0.5 Win
Singles wins: Brenda Blatchford, Jeanette McNae, Jan Williams, Shirley Saunders, Jane Buchanan

6 & 7 April TRUST HOUSE 54 HOLE WAIRARAPA OPEN

2019 Wairarapa Open Champion – Tyler Wood (202 – 11 Under Par)
2019 Hugo Cup Winner (Low Gross Day 1) – Carl Tupangaia (67)
2019 Hopkirk/Rowntree Cup (Ladies Champion) – Erika Cui (233)
2019 Intermediate Champion – Jamie Frew (239)
2019 Intermediate B Champion – Ray Verhaart (252)
For full results visit: https://www.mastertongolfclub.co.nz/2019-trust-house-wairarapa-54-hole-open/

8/04/2019 INTERCLUB

Silver Pennants | vs Royal Wellington Gold at Manor Park | 5.5 - 3.5 Win
Singles wins: Sereana Phillipps, Nooroa Rota, Brenda Blatchford

9/04/2019 Women : Women's National Club Teams - 1st Qualifying Round

1st Jocelyn Pollock68 nett
2nd Linda Cameron69 nett
3rd Rachel Monk71 nett
4th= Brenda Blatchford & Anne Smith72 nett
Nearest the Pin: Hole8 Brenda Blatchford
Nearest the Pin: Hole18 (Bronze) Pam Griffith
Past Results

Week Ending 2 April 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 2 April 2019 

27/03/2019 9 HOLE : Stableford

1st = Pat Dawson & Jane Watts22
PGG Wrightson Longest Drive Sally Lowes

28/03/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Peter Forrester42
2nd Richard Searle40
3rd Jareth Fox39

30/03/2019 SATURDAY CLUBDAY

MEN : Nett
1st Bill Sangster62
2nd Richard Searle68
3rd John Francis68
WOMEN : Stableford
1st Nooroa Rota37

30/03/2019 INTERCLUB

Div1 | vs BFHGC at Judgeford | 8.5 - 6.5 Loss
Singles wins: Kerry Mountcastle, Sam Forrester, Owen Lloyd, Jeff Tuoro
Div3 | vs Trentham at Trentham | 10.5 - 4.5 Loss
Singles wins: Geoff Masters, Phil Rutene
Div6 | vs Miramar at Masterton | 11 - 4 Win
Singles wins: Mike Dixon, Paul Adamson, Wayne O'Donnell, Carl Christensen, Jamie Brunton, Ray Verhaart, Denis Hogg, Innes Kennard
Lansdowne Trophy | vs Manor Park at Paraparaumu | 5 - 4 Win
Singles wins: Cheycoda Cocks, Debbie Donaldson, Sandra Petersen, Bettina Neu

1/04/2019 VETS : Stableford

1st Vince Duckett23
2nd Peter Smith22
3rd=Alex Tulloch, Isobelle Weaver, George Gray, Jack Richmond20

2/04/2019 Women : Nett & Putting

Silver
1st Jan Williams70
2nd Jeanette McNae71
3rd Jo Philps72
Bronze
1st Anne Smith67
2nd Lola Ogg69
3rd Pam Griffith70
PUTTING
Silver: 1st Sereana Phillipps (26) | 2nd Jan Williams (27) | 3rd= Brenda Blatchford, Jan McLaren (29)
Bronze: 1st Lola Ogg (28) | 2nd Rosie Laffey (28) | 3rd= Anne Smith, Jane Buchanan, Pam Griffith (30)
Nearest to Pins Nooroa Rota | Dale McLeod (No. 8)
Past Results

Week Ending 26 March 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 26 March 2019 

20/03/2019 9 HOLE : NETT

1st Jinny Small11 putts
2nd Barbie Wallace13 putts
PGG Wrightson Longest Drive Jane Watts

21/03/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Carl Backhouse41
2nd Brad Chittick39
3rd Peter Cottier37
4th Peter Forrester37

23/03/2019 SATURDAY CLUBDAY :  Nett + Putts

1st Blyth King
86
2nd Bill Sangster89
3rd Vince Duckett89

24/03/2019 INTERCLUB

Marquis Shield | vs Carterton at Pahiatua | 3 - 1 Win
Singles wins: Jeff Ogg, Geoff Masters, Jamie Brunton, Mike Dixon, Hira Renata, Innes Kennard and Simon Richardson

Report on Rd 2 Marquis Shield:

Last Sunday our Marquis Shield team continued to make good progress towards a successful season with a win over Carterton at the unfamiliar Pahiatua Course. Handicap Single wins were recorded by Jeff Ogg, Geoff Masters, Jamie Brunton, Mike Dixon, Hira Renata, Innes Kennard and Simon Richardson.

We currently top the Marquis Shield Points Table 3 points clear of a group in 2nd place. And in the “off-the-stick” competitions, we are leading in the Intermediate and Juniors and are only 1 match off the lead in the Seniors.

Three rounds remain with the next round being played at Martinborough GC on 5th of May when we are up against Pahiatua who were surprising winners over Mahunga last weekend.
Tilson Salver | vs Castlepoint at Carterton | 0.5 - 5.5 Loss

25/03/2019 VETS : Ambrose

1st Blyth King, Shirley King, Alan Sadler, Michael Inwood30.75
2nd John Whitehead, Mick Gates, Bill Reid, Brian Pollock31.37
3rd Dave Brinkley, Jack Richmond, George Gray, Venetta Justice31.62

25/03/2019 INTERCLUB

Ladies 9 Hole | vs Paraparaumu at Manor Park | 2.5 - 1.5 Loss
Singles wins: Barbie Wallace - Masterton (3/2)

26/03/2019 Women : Stableford

1st Rosie Laffey44
2nd Trish Newcombe43
3rd Jo Philps39
Closest to Pin Dale McLeod
On green for 4 (Bronze) Liz Armstrong
Past Results

Week Ending 19 March 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 19 March 2019 

12/03/2019 Women : Presidents Trophy 36 Hole Eclectic

37 ladies played on a very warm day. 8 ladies went back out after 18 holes after lunch.
1st Nooroa RotaNett 60
2nd Rosie LaffeyNett 66
3rd Linda CameronNett 68
Nearest the Pin : No.8 Denise Stewart
Bronze Nearest the Pin : No.18 Rosie Laffey & Janette McNae

13/03/2019 9 HOLE : NETT

1st Ruth Wiley33
2nd Jinny Small35
3rd Jill Slight35

13/03/2019 TRC Toyota Twilight : Final Night

Men : 1st Bert Stocker | 2nd Carl Christensen
Women : 1st Janna Blundell | 2nd Jinny Small
Nearest Pin : MEN Carl Christensen | WOMEN Cheycoda Cocks
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : MEN Allan Williams | WOMEN Nicky Orsborne
Chip Out : MEN Vince Duckett | WOMEN Janette McNae

Season Long Winners

Individual Champion MEN: 1st Bert Stocker (173) | 2nd Carl Christensen (164)
Individual Champion Women : 1st Jinny Small (183) | 2nd Jill Slight (181)
Best Single Round Stableford MEN: 1st Dominic Stewart | 2nd Bruce Bowie
Best Single Round Stableford WOMEN: TIE Jenny Johnston & Anne Smith
Team Competition: 1st Brian Crump, Brian Pollock, Bert Stocker, Jocelyn Pollock (496 points) | 2nd Kevin Burdan, Jill Slight, Lindy Williamson, Jan Thompson (490 points)

14/03/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Graeme Jones43
2nd Mike Dixon43
3rd Simon Richardson42

14/03/2019 INTERCLUB

WOMEN'S 9 HOLE | vs Shandon at Otaki | 2 – 2
Singles wins: Tingay Davidson - Martinborough (3/1), Katrina Burgess - Martinborough (1up)

16/03/2019 SATURDAY CLUBDAY : Stableford

1st Ian Buchanan41
2nd Ash Peterson38
3rd Allan Carroll37

16/03/2019 INTERCLUB

Otaki Cup | vs Judgeford at Shandon | 8 - 7 Win
Singles wins: Owen Lloyd (5/4), Toby Tuoro (4/3), Simon Dew (4/2), Sam Forrester (2/1), Troy Shaw (2/1) and Brent Mackenzie (1up)

With one round left to go the Otaki Cup team is in 2nd place with 45 points 7 points behind leaders Judgeford. The last match of the round robin is at Judgeford against Boulcott's Farm Heritage Golf Club on the 30th of March. With Judgeford having the bye if 7.5 points can be scored then our Masterton team will win the Otaki Cup for the first time ever in the 40 year history of the Otaki Cup. Singles match will commence from 12.15pm if any members would like to come and support the team.
Div 3 | vs Kapiti at Kapiti | 9.5 - 5.5 Loss
Singles wins: Conrad Shanly (5/4), Geoff Masters (2/1) and Jeff Ogg (1up)
Div 6 | vs Manor Park at Manor Park | 15 - 0 Loss

18/03/2019 VETS : Stableford

1st Brian Pollock23
2nd Julie Mills20
3rd Robin Whitehead20
4th James Brunton 20
5th Derek Bamford20
6th Jack Richmond20

18/03/2019 INTERCLUB

SILVER PENNANTS | vs Manor Park at Paraparaumu | 7.5 – 1.5 Win
Singles wins: Brenda Blatchford (4/2), Nooroa Rota (3/1), Carolyn Stevenson (3/1), Sereana Phillipps (2/1)
BRONZE PENNANTS MARY PENROSE | vs Royal Green at Otaki | 5.5 – 3.5 Loss
Singles wins: Larraine Duckett (2/1), Ann Kenny (2/1), Lola Ogg (1up)

19/03/2019 Women : Mixed Stableford

1st Brenda Blatchford43
2nd Jan Williams40
3rd Janice Hayes39
Past Results

Week Ending 12 March 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 12 March 2019 

6/03/2019 9 HOLE : Stableford

Winner Susie Williams20
PGG Longest Drive Barbie Wallace
 All Teed Up Nearest the Pin Di Herbert

6/03/2019 TRC Toyota Twilight

Men
1st Jason Paku22pts
2nd Carl Backhouse | 3rd Hugh Blundell | 4th Carl Christensen | 5th Tim Tatham | 6th Burt Stocker 
Women
1st Jennie Johnston24pts
2nd Jinny Small | 3rd Janna Blundell | 4th Jan Tatham | 5th Rachel Monk | 6th Marilyn Beetham
Nearest Pin Rachel Monk
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : MEN Carl Backhouse 
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : WOMEN Rachel Monk

7/03/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Graeme Jones44
2nd Carl Backhouse 43
3rd Mike Dixon 42
Congratulations to Mike Dixon for hole-in-one on the 8th!

9/03/2019 SATURDAY CLUBDAY : Stableford

1st Richard Searle 38
2nd Allan Carroll 36
3rd Jamie Frew 35

9/03/2019 INTERCLUB

Otaki Cup | vs Royal Wellington at Paraparaumu | 11.5 - 3.5 Win
Singles wins: Troy Shaw (5/4), Kerry Mountcastle (4/3), Jeff Tuoro (3/2), Toby Tuoro (3/2), Kirk Collins (3/1), Sam Forrester (1up) and Dean Gray (1up)
Div 3 | vs Kapiti at Masterton | 10.5 - 4.5 Win
Singles wins: Rob Blackett (8/6), Simon Dew (5/4), Phil Rutene (5/4), Kevin Mackay (5/4). Pim Borren (4/3), Pete Jackson (2/1) and Geoff Masters (2/1)
Div 6 | vs Te Marua at Masterton | 9 - 6 Win
Singles wins: Ray Verhaart (4/3), Dennis Hogg (4/3), Ewen MacDonald (2/1), Innes Kennard (2up), Mike Dixon (1up) and Carl Christensen (1up)

11/03/2019 VETS : Net

1st Derek Bamford32
2nd Dave Brenkley 32
3rd Phillip Ferguson33
4th Michael Inwood33
5th Vince Duckett33
Past Results

Week Ending 5 March 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 5 March 2019 

27/02/2019 VETS : Ambrose

1st Brian Pollock, Jocelyn Pollock, Mary Herrick, Jamie Brunton30.5
2nd Jill Slight, Derek Clarkson, John Vaughan, Blyth King31.37
 3rd Isobelle Weaver, Alan Kirkham, Bob MacFarlane, Jack Richmond31.37

28/02/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Geoff Masters41
2nd Philip Brown39
3rd David Cook39

2/03/2019 SATURDAY CLUBDAY : NETT

BLUE TEES
1st Simon Richardson69
2nd Gavin Harris69
3rd Geoff Masters69
WHITE TEES
1st Bill Sangster67
2nd Simon Buckley 69
3rd Alec Ward69

3/03/2019 INTERCLUB

MARQUIS SHIELD | vs Martinborough at Eketahuna | 4 – 0 Win
Singles wins: Rob Blackett, Ray Verhaart, Jamie Brunton, Hira Renata, Alec Ward, Simon Richardson

4/03/2019 VETS : Stableford

1st Alan Sadler25
2nd Charles Anderson24
3rd Mick Gates24
4th Robin Whitehead24
5th Bill Reid23
6th Ash Peterson23

4/03/2019 INTERCLUB

SILVER PENNANTS | vs Shandon at Martinborough | 6.5 – 2.5 Win
Singles wins: Carolyn Stevenson (4/3), Linda Cameron (2/1), Brenda Blatchford (1up), Sereana Phillipps (D)
BRONZE PENNANTS MARY PENROSE | vs Kapiti at Manor Park | 6.5 – 2.5 Win
Singles wins: Anne Smith (8/7), Jenni Johnston (5/3), Trish Newcombe (3/2), Jan Tatham (1up)

5/03/2019 WOMEN : CAPTAIN'S TROPHY / DRAWN FOURSOMES NETT

DRAWN FOURSOMES NETT
1st Jenni Johnston & Marilyn Beetham
Nearest Pin No. 8 Jeanette McNae
CAPTAIN'S TROPHY
1st Jenni Johnston & Marilyn Beetham71
2nd= Rachel Monk & Margot Barton and Shirley Saunders & Nooroa Rota72
Past Results

Week Ending 26 Feb 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 26 Feb 2019 

20/02/2019 9 HOLE LADIES : Nett

1st Sally Lowes27
2nd Ruth Wiley29
3rd Fran Stewart31
 

20/02/2019 TRC TOYOTA TWILIGHT

Men
1st Alistair Osbourne
2nd Bruce Bowie | 3rd Jason Paku  | 4th Jock Kershaw  | 5th Blyth King  | 6th Carl Backhouse 
Women
1st Anne Smith
2nd Joanne Lucas | 3rd Carol Morgan | 4th Marilyn Beetham | 5th Jenni Johnston | 6th Shirley King
Nearest Pin Jan Williams
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : MEN Russell Stewart
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : WOMEN Jan Tatham

21/02/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Steve Hemingway38
2nd Carl Backhouse38
3rd Carl Christensen38

23/02/2019 SATURDAY CLUBDAY : 

1st Carl Backhouse46
2nd Alec Ward43
3rd Harry Quinn41

23/02/2019 INTERCLUB

DUNLOP CUP DIVISON 3 | vs Te Marua at Masterton | 13 – 2 Win
Singles wins: Pim Borren (8/7), Simon Buckley (6/5), Nathan Frew (2/1), Peter Jackson (3/1), Phil Rutene (5/4), Rob Blackett (4/2) and Andy Pottinger (1up) and Wayne O'Donnell (3/2)
WAIRARAPA SALVER DIVISON 6 | vs Manor Park at Masterton | 4 – 11 Loss
Singles wins: Carl Christensen (2/1) and Mike Dixon (1up)

24/02/2019 INTERCLUB

OTAKI CUP | vs Miramar at Royal Wellington | 11 – 4 Win
Singles wins: Kerry Mountcastle (9/8), Sam Forrester (3/1), Owen Lloyd (6/5), Dean Gray (3/2), Brent Mackenzie (6/6), Phillip Tuoro (9/8) and Toby Tuoro (7/6)

25/02/2019 INTERCLUB

SILVER PENNANTS | vs Paraparaumu at Royal Wellington | 2.5 – 6.5 Loss
Singles wins: Linda Cameron (3/2)
BRONZE PENNANTS MARY PENROSE | vs BFHGC at Masterton | 5.5 – 3.5 Win
Singles wins: Jenni Johnston (2up), Jan Tatham (3/2), Anne Smith (5/4)

26/02/2019 WOMEN : Mixed Stableford

Silver
1st Vicki Molenaar36
2nd Brenda Blatchford35
3rd Nooroa Rota35
BronzeA
1st Janna Blundell39
2nd Jane Williams34
3rd Ann Kenny33
BronzeB
1st Marilyn Beetham33
2nd Trish Newcombe28
3rd Isobelle Weaver27
Nearest Pin No. 8 Brenda Blatchford
Nearest Pin No. 18 Marilyn Beetham
Past Results

Week Ending 19 Feb 2019

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 19 Feb 2019

13/02/2019 9 HOLE LADIES : Stroke / Shootout

1st Julie Mills27
2nd Jinny Small 30
3rd Barbie Wallace32
Longest Drive Amanda Colburn
  

13/02/2019 TRC TOYOTA TWILIGHT

Men 
1st Dominic Stewart
2nd Russell Stewart | 3rd Tim Tatham | 4th Ash Peterson | 5th Jock Kershaw | 6th Brian Pollock
Women 
1st Lindy Williamson
2nd Pam Griffiths | 3rd Marilyn Beetham | 4th Rachel Monk | 5th Venetta Justice | 6thJoanne Lucas
Nearest Pin Ash Peterson
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : MEN Dominic Stewart
Wairarapa Funeral Services Longest Drive : WOMEN Jill Slight
  

14/02/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st John Francis42
2nd Robin Carseldine42
3rd Jack Boettcher40
4th Mike Dixon 39
  

16/02/2019 SATURDAY CLUBDAY : Top 10 Stableford

1st Vince Duckett 31
2nd Bill Sangster29
  

16/02/2019 INTERCLUB

OTAKI CUP | vs Shandon at BFHGC | 8 – 7 Loss
Singles wins: Owen Lloyd (4/3), Sam Forrester (2/1), Kirk Collins (2/1), Troy Shaw (1up) and Brent Mackenzie (1up)
DIVISON 3 | vs Royal Wellington at Royal Wellington | 7.5 – 7.5
Singles wins: Andy Pottinger (5/3), Rob Blackett (3/2), Geoff Masters (3/2), Simon Buckley (2/1) and Wayne O’Donnell (1up)
DIVISON 6 | vs Miramar at Miramar | 2 – 13 Loss
Singles wins: Mike Dixon (4/2) and Dennis Hogg (3/2)
LANSDOWNE | vs Shandon at BFHGC | 0 – 9 Loss
  

17/02/2019 INTERCLUB

TILSON SALVER | vs Carterton at Riversdale | 5 – 1
Singles wins: Shirley Saunders (7/6), Ann Kenny (3/2), Lindy Williamson (1 up)
  

18/02/2019 VETS : Stableford

1st Jenny Sadler23
2nd John Whitehead23
3rd Roger Gardner22
  

19/02/2019 WOMEN : Nett

1st Nooroa Rota61
2nd Trish Newcombe66
3rd Lorraine Stewart66
Past Results

Week Ending 12 Feb 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 12 Feb 2019 

5/02/2019 WOMEN : Split 6’s

1STCarolyn Stevenson46
2NDLarraine Duckett44
3RD Jenni Johnston43
NEAREST PIN Hole 18 (Bronze) Trish Newcombe
NEAREST PIN Hole 8 Jo Philps
   

7/02/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1STAsh Peterson43
2NDJohn Cunningham42
3RD=Dennis Hogg, Alan Sadler, Peter Cottier40
   

9/02/2019 SATURDAY CLUB DAY

Blue Tees
1ST Andy Pottinger70
2NDGavin Harris74
White Tees
1ST Carl Backhouse67
2NDAlec Ward70
   

9/02/2019 INTERCLUB

LANSDOWNE | Masterton vs Paraparaumu at Shandon

4.5 - 4.5

   

11/02/2019 VETS : Stableford

Men
1STJohn Whitehead23
2ND Ash Peterson 22
3RD=Ian Hull-Brown, Mac Martyn, Kevin Burdan 21
Women
1STVenetta Justice 18
2ND Isobelle Weaver 17
   
NEAREST PIN Charles Anderson
TWOS Charles Anderson, Jamie Brunton, Peter Smith
   

11/02/2019 INTERCLUB

MARY PENROSE | Masterton vs Martinborough at Martinborough
4 – 5

SILVER PENNANTS | Masterton vs Martinborough at Te Marua
3 – 6

   

12/02/2019 WOMEN : Shootout

1ST Janice Hayes65
2NDJane Williams 68
3RDSereana Phillipps69
NEAREST PIN Hole 1 Marilyn Strang
NEAREST PIN Hole 8 Nooroa Rota
Past Results

Week Ending 4 Feb 2019

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 4 Feb 2019

30/01/2019 VETS – Ambrose

1STAlan Kirkham, Philip Brown, Robin Whitehead31.6 
2NDJack Richmond, Alan Sadler, Innes Kennard 32
3RD=Ash Peterson, Rod Garden, Kevin Burdan

Roger Gardner, Mack Martyn, Philip Ferguson
33

31/01/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1STMurray Wolland40
2ND=Carl Christensen, John Cunningham & Simon Smith39

2/02/2019 SATURDAY CLUB DAY – Stableford

1STAlec Ward43
2NDAlan Kempsell 37

2/02/2019 INTERCLUB

Otaki Cup vs Paraparaumu at Miramar
7.5 – 7.5
Singles Wins for: Gavin Harris (6/5), Kerry Mountcastle (4/3), Sam Forrester (3/2), Kirk Collins (1up)
Division 3 vs Miramar at Masterton
10.5 – 4.5 Win
Singles Wins for: Wade Gallon (6/5), Phil Rutene (5/3), Rob Blackett (5/3), Simon Buckley (4/3),
Andy Pottinger (3/2), Geoff Masters (3/2), Conrad Shanly (1up)
Division 6 vs Judgeford at Masterton
10 – 5 Loss
Singles Wins for: Jamie Frew (5/4), Innes Kennard (5/4), Ray Verhaart (4/3), Mike Dixon (1up)

4/02/2019 VETS – Stableford

1STCharles Anderson22
2NDRex Fowler20
3RD=Carl Christensen & Ash Peterson19
Past Results