All Posts By

Week Ending 18 June 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 18 June 2019 

12/06/2019 Vets & 9 Hole Women | Ambrose

1st Laurie Williams, Roger Gardner, Julie Mills32.33
2nd Sally Lowes, Kate Bunny, Ash Peterson32.83
3rd Barbie Wallace, Patricia Dawson, Phillip Ferguson34.33

15/06/2019 Club Day | Combined Stableford

1st Jamie Brunton & Brian Leighton75
2nd Jack Forrester & Simon Buckley74
3rd Mike Falloon & Rob Blackett72
4th Steve Hemingway & Brett Gould71

18/06/2019 Women | Home Pennants

Silver1st Cheycoda Cocks35
2nd Sereana Phillipps34
3rd Linda Cameron32
Bronze1st Jane Williams21
Nearest the Pin: No.8 Nooroa Rota
Silver | Nearest the Pin: No.18 for 4 Sereana Phillipps

Week Ending 11 June 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 11 June 2019 

6/06/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Allan Carroll41
2nd Kevin Mackay37
3rd Andy Pottinger37

8/06/2019 Club Day | Stableford

1st Simon Buckley41
2nd Nathan Frew39
3rd Andy Pottinger35
4th Pim Borren35
5th Gavin Harris35

9/06/2019 Marquis Shield | Final Round

The final round of Marquis Shield saw our 12-man club side put on its best performance of the 5-round tournament by overcoming Mahunga 10 - 2 in the singles and 4 - 2 in the four ball matches. Singles winners were Sam Forrester, Simon Dew, Pim Borren and Geoff Masters. Intermediate winners were Harry Quinn and Mike Dixon and the four Juniors were Brian Pollock, Gary Stewart, Simon Richardson and Alan Kempsell. Only Pim Borren and Geoff Masters and Hira Renata and Harry Quinn dropped their four ball matches.

In the off-the-stick, we were on fire with the Seniors and Juniors winning all their matches and Mike Dixon and Harry Quinn winning in the Intermediates for another 10 - 2 victory.

That result meant that we were right in the hunt for five of the six end-of-season Trophy Events. But in the end, we prevailed only in the Marquis Cup for the most off-the-stick Singles victories in the season. And we were the bridesmaid in 4 of the remaining five events being second in all Three “off the stick” Division competitions and we also finished 2nd equal in the prestigious Marquis Shield, two competition points behind Eketahuna.

And, finally, we were 3rd in the Fourball Competition.

So, it was a season of might-have-beens with one poor performance at Martinborough, where we were soundly beaten by Pahiatua, being the difference in the end.

Harry Quinn, Convener

11/06/2019 Women | Captain vs Secretary Trophy | Stableford

Silver1st Brenda Blatchford32 (c/b)
2nd Noora Rota32
3rd Jan Williams31
Bronze1st Jane Buchanan32 (c/b)
2nd Jocelyn Pollock32
3rd Ann Kenny31
The Captain's team was the winning team with 318 points
Bronze | Nearest the Pin: No.18 Cindy Giles
Nearest the Pin: No.8 Jo Philps
Congratulations to Cheycoda Cocks on winning the Riversdale Women's Stroke Play tournament last weekend.

Week Ending 4 June 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 4 June 2019 

29/05/2019 Women's 9 HOLE | Net

Best Net Val Diedrichs36
PGG Wrightson Longest Drive Ruth Wiley
All Teed UP Nearest the Pin Barbie Wallace

30/05/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Allan Williams40
2nd David Cook39
3rd Jamie Brunton37

1/06/2019 Club Day | Top 10 Stableford

1st Nathan Frew30
2nd Carl Christensen25
3rd John Francis25

3/06/2019 Queen's Birthday Wine & Dine Tournament

Men Div11st Sam Forrester39
2nd Conrad Shanly38
3rd Brent Mackenzie37
Men Div21st Nuki Gordon40
2nd Brett Gould40
3rd Brian Pollock37
Women1st Rosie Gould36
2nd Marilyn Strang36
3rd Jane Williams35
Thank you to all sponsors who gave so generously to this hugely successful day!

4/06/2019 Women | LGU, Putting

Silver: Net1st Jo Philps75
2nd Cheycoda Cocks75 (c/b)
3rd Carolyn Stevenson76
Bronze: Net1st Ann Smith79
2nd Margot Barton81
3rd Jane Williams81
Silver: Putting1st Carolyn Stevenson27
2nd Linda Cameron28
3rd Brenda Blatchford29
Bronze: Putting1st Ann Smith30
2nd Cindy Giles30
3rd Jane Williams31 (c/b)
Nearest the Pin: No.8 Anne Kenny
Silver | Nearest the Pin: No.18 Jo Philps

Week Ending 28 May 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 28 May 2019 

22/05/2019 Women's 9 HOLE | Net

Best Net Val Diedrichs36
PGG Wrightson Longest Drive Ruth Wiley
All Teed UP Nearest the Pin Barbie Wallace

23/05/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Geoff Masters 40
2nd Simon Buckley 39
3rd Murray Johnston 39
4th Ash Peterson 39

23/05/2019 INTERCLUB

Ladies 9 Holes | vs Royal Wellington at Paraparaumu | 2.5 - 1.5 Loss
Singles Wins: Tingay Davidson

25/05/2019 Club Day | Sellar Trophy

Senior1st Kerry Mountcastle 138 (-4)
2nd Sam Forrester 139 (-3)
3rd Simon Dew 150 (+8)
Intermediate1st Jeff Ogg 160
2nd Carl Backhouse 167
3rd Nathan Frew 169
Junior1st Ray Verhaart 81
2nd Jamie Brunton84
3rd Hira Renata 86
Masters1st Simon Buckley 75
2nd Bob Hill 78
3rd Paul Fouhy 79

27/05/2019 Vets | Ambrose Nett

1st Isobelle Weaver, Carl Christensen, Roger Gardener, Hugh Blundell27.75
2nd Phillip Ferguson, Brian Pollock, Mac Martyn, Vince Duckett30.25
3rd Laurie Williams, Bill Reid, Alan Sadler, Graeme Jones30.62

27/05/2019 INTERCLUB

Silver Pennants | vs Miramar at Otaki | 2.5 - 6.5 Loss
Singles Wins: Marilyn Strang (3/2)

28/05/2019 Women | Stableford

Silver1st Brenda Blatchford38
2nd Nooroa Rota37
3rd Jo Bird34
Bronze1st Jocelyn Pollock38
2nd Cindy Giles37
3rd Lindy Williamson37

Week Ending 21 May 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 21 May 2019 

15/05/2019 Women's 9 HOLE | Stableford

1st Val Diedrichs19
2nd Di Herbert19
PGG Wrightson Longest Drive Helen Ordish
All Teed UP Nearest the Pin Di Herbert

15/05/2019 Vets | Stableford

1st Bob MacFarlane26
2nd Phillip Ferguson22
3rd Ian Hull-Brown22

16/05/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Jeff Ogg39
2nd Kevin Mackay38
3rd Murray Johnston36
4th Geoff Masters36

17/05/2019 INTERCLUB

Riverside Cup | vs Martinborough at Carterton | 2.5 - 3.5 Win
Singles wins: Jeanette McNae (5/3), Shirley Saunders (4/2), Marilyn Strang (3/2)

18/05/2019 Club Day

Men | Blue Tees1st Ian Buchanan68
2nd Ray Verhaart71
Men | White Tees1st Dennis Hogg70
2nd Hira Renata71
3rd Wayne O'Donnell71
Women | Par1st Jane Buchanan-3

18/05/2019 INTERCLUB

Div 1 | vs Judgeford at Royal Wellington | 4-1 after Foursomes | 6-4 in Singles

Masterton Win Duncan Cup Final for the first time in 73 Year history of the competition. Congratulations to the Team!

Team Members: Kerry Mountcastle (Captain), Sam Forrester, Owen Lloyd, Troy Shaw, Jeff Tuoro, Dean Gray, Brent Mackenzie, Simon Dew, Phill Tuoro, Toby Tuoro, Gavin Harris, Pim Borren and Joel Macklin (Coach/Manager)
Full Results: wgi.co.nz/interclub/

19/05/2019 INTERCLUB

Tilson Salver | vs Mahunga at Martinborough | 4 - 2 Win
Singles wins: Isobelle Weaver (7/5), Lindy Williamson (1up)
Marquis Shield | vs Eketahuna at Mahunga | Report Rd 4

Last Sunday saw our Marquis Shield Team take on Eketahuna at the Mahunga Course. The results were very close with each club having 6 single wins in the Marquis Shield but Eketahuna showing dominance in the fourball matches with our team only winning one match and halving another out of the 6 matches.

However, the tables were turned in the ‘off-the-stick’ fixtures with Masterton winning 7 of the 12 matches – 2 each in the Seniors and Juniors and the Intermediates making the difference with 3 wins out of their four.

20/05/2019 INTERCLUB

Bronze Pennants Mary Penrose | vs Manor Park at Shandon | 7.5 - 1.5 Win
Singles wins: Lola Ogg (7/6), Anne Smith (6/5), Jenni Johnston (3/2), Cindy Giles (3/2), Janna Blundell (1up)

Week Ending 14 May 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 14 May 2019 

8/05/2019 Women's 9 HOLE | Nett

1st Karen Aitkenhead30
2nd Sally Lowes36
3rd Jane Watts38
PGG Wrightson Longest Drive Di Herbert
All Teed UP Nearest the Pin Di Herbert

9/05/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Bob Hill40
2nd Pete Jackson38
3rd Ian Buchanan37
4th Carl Christensen37

9/05/2019 INTERCLUB

Women's 9 Hole | vs Miramar at Royal Wellington | 2 - 2 Draw
Singles wins: Kate Bunny (5/4), Jaquee Reid (1up)

11/05/2019 Club Day

Men | Par1st Kerry Mountcastle+5
2nd Murray Wolland +5
Women | Stableford1st Jenni Johnston 38

11/05/2019 INTERCLUB

Div 3 | vs Miramar at Miramar | 4.5 - 10.5 Loss
DUNLOP CUP WINNERS 2019
Singles wins: Pete Jackson (7/6), Phil Rutene (5/4), Rob Blackett (2/1)

Congratulations to Div 3 on winning the Dunlop Cup and gaining promotion to Division 2!
Div 6 | vs Te Marua at Te Marua | 4.5 - 10.5 Loss
Singles wins: Jamie Frew (4/3), Jeff Ogg (3/2)

13/05/2019 INTERCLUB

Silver Pennants | vs Royal Wellington Green at Miramar | 6.5 - 2.5 Loss
Singles wins: Marilyn Strang (3/2)
Bronze Pennants Mary Penrose | vs Otaki at Boulcott's Farm | 4 - 5 Loss
Singles wins: Janna Blundell (3/2), Jan Tatham (2up)

Week Ending 7 May 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 7 May 2019 

1/05/2019 Women's 9 HOLE | Putting

1st Barbie Wallace15 putts
Longest Drive Barbie Wallace

1/05/2019 Vets | Ambrose

1st Vince Duckett, Peter Smith, Dave Brenkley, Larry Ashmore30.5

2/05/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Ian Buchanan40
2nd David Cook39
3rd Russell Stewart 38
4th Nuki Gordon38
5th Richard Searle38

4/05/2019 Club Day | Stableford

Blue Tees | Stableford1st Alan Kempsell36
2nd Simon Richardson35
White Tees | Stableford1st Richard Searle33
2nd Ash Peterson33
Women | Nett1st Ann Kenny78

4/05/2019 INTERCLUB

Div 1 | Duncan Cup Semi Final vs Judgeford at Miramar | 8 - 7 Win Masterton into Duncan Cup Final for the first time ever!
Singles wins: Phill Tuoro (6/5), Owen Lloyd (4/3), Jeff Tuoro (4/3), Simon Dew (2/1), Toby Tuoro (2/1)

Masterton will meet either Shandon or Judgeford in the Final held at Royal Wellington on Saturday the 18th of May.
Div 3 | vs Trentham at Masterton | 13 - 2 Win
Singles wins: Conrad Shanly (7/6), Jack Forrester (6/4), Andy Pottinger (6/4), Geoff Masters (4/3), Phil Rutene (3/2), Nathan Frew (3/2), Pim Borren (3/1), Simon Buckley (2/1), Rob Blackett (2up)

This result leaves our Division 3 team 1.5 points away from winning their division and being promoted into Division 2.

5/05/2019 INTERCLUB

Marquis Sheild | vs Pahiatua GC at Martinborough | Loss
Singles & Fourball wins: Rob Blackett, Andy Pottinger, Brian Pollock and Nuki Gordon

Sunday at Martinborough our Marquis Shield team lost to the Pahiatua GC. Our players were shown the benefits of just playing consistent golf. Every player was ahead at some stage in their matches but only four players prevailed on the day: Rob Blackett, Andy Pottinger, Brian Pollock and Nuki Gordon all won their singles and fourball matches. Leaving the other matches to Pahiatua.

With two rounds left the competition is extremely close with only 3 points separating the top 5 clubs in the Marquis Shield Competition. And in the other trophy events no club stands out as being a potential winner with only 1 or 2 matches separating the top few clubs in each competition.

6/05/2019 Vets | Stableford

1st Ian Hull-Brown21
2nd Brian Pollock21
3rd Laurie Williams20
4th Peter Smith19

6/05/2019 INTERCLUB

Silver Pennants | vs Otaki at Shandon | 2 - 7 Loss
Singles wins: Marilyn Strang

Week Ending 30 April 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 30 April 2019 

24/04/2019 Women's 9 HOLE : stableford

1st Sue Williams15
2nd Di Herbert13
3rd Julie Mills12

24/04/2019 Vets : stableford

1st Peter Smith24
2nd Ash Peterson 23
3rd Alan Kirkham23
4th Alan Sadler 22
5th Blyth King21

25/04/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Alan Kempsell42
2nd Rob Blackett42
3rd Jamie Frew41
4th Carl Christensen40

27/04/2019 Club Day | Stableford

MEN1st Russell Stewart39
2nd Alan Carroll39
3rd Jareth Fox39
WOMEN1st Nooroa Rota27

27/04/2019 INTERCLUB

Div 3 | vs Royal Wellington at Masterton | 14 - 1 Win
Singles wins: Simon Dew (8/7), Pim Borren (6/5), Andy Pottinger (6/5), Jack Forrester (5/4), Simon Buckley (3/2), Geoff Masters (3/2), Conrad Shanly (3/2), Nathan Frew (3/2), Phil Rutene (1up)
Div 6 | vs Mornington at Masterton | 13.5 - 1.5 Win
Singles wins: Jamie Frew (8/7), Wayne O'Donnell (6/4), Carl Christensen (6/4), Paul Adamson (5/4), Carl Backhouse (5/3), Hira Renata (4/3), Paul Fouhy (2up), Robin Carseldine (1up)

29/04/2019 INTERCLUB

Women's 9 Hole | vs Waikanae at Martinborough | 3 - 1 Loss
Singles wins: Tingay Davidson (3/1)

30/04/2019 Women

Coronation Medal Nooroa Rota69 nett
Aotearoa Cup Nooroa Rota69 nett
Best Gross Nooroa Rota80 gross
Veterans Cup Pam Griffith80 nett
SILVER : LGU1st Nooroa Rota69 nett
2nd Jo Lucas79 nett
3rd Jeanette McNae 80 nett
SILVER : Putting1st Nooroa Rota27
2nd Denise Stewart31 (c/b)
3rd Jo Lucas31 (c/b)
BRONZE : LGU1st Jane Buchanan76 nett
2nd Pam Griffith80 nett
3rd Isobelle Weaver81 nett
BRONZE : Putting1st Jane Buchanan
2nd Jane Williams30
3rd Janna Blundell31 (c/b)
Nearest the Pin: Hole 8 Jane Buchanan & Jo Philps
Nearest the Pin: Hole 18 for 4 Nooroa Rota (in the hole)

Week Ending 23 April 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 23 April 2019 

17/04/2019 Ladies 9 HOLES: Stableford

1st Jane Watts22
2nd Beet Horrocks21
3rd Fran Stewart20

18/04/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st Jareth Fox42
2nd Alan Kirkham39
3rd Steve Hemingway39

20/04/2019 Saturday Club Day

1st Alan Kempsell & Ray Verhaart84
2nd Richard Searle & Geoff Masters75
3rd Wayne Mita & Hira Renata70
WOMEN : Nett
1st Noora Rota75

22/04/2019 JUKEN NEW ZEALAND EASTER BUNNY TOURNAMENT

MEN
1st Carl Christensen41
2nd Jeremy Harp41
3rd Ivan Karaitiana39
WOMEN
1st Sereana Phillipps38
2nd Lola Ogg36
3rd Jo Bird36

23/04/2019 Women : Stableford

1st Carolyn Stevenson34
2nd Cheycoda Cocks33
3rd Linda Cameron32
Past Results

Week Ending 16 April 2019 

By | 2019, Club, Results

Results

Week Ending 16 April 2019 

8/04/2019 INTERCLUB

9 Hole Ladies | vs BFHGC at Shandon | 3 - 1 Loss
Singles wins: Tingay Davidson

10/04/2019 Ladies 9 HOLES: Nett

1st Jane Watts32
2ndHelen Ordish36
3rd Ruth Wiley36
4th Barble Wallace36

10/04/2019 VETS: Stableford

1stMick Gates 2121
2nd Phil Ferguson21
3rd Bob McFarlane19

11/04/2019 ‘BRAD CHITTICK – RAY WHITE LEADERS’ THURSDAY COMPETITION

1st David Cook42
2nd Jeff Ogg41
3rd Jareth Fox40
4th Murray Wolland40

13/04/2019 Saturday Club Day : PAR

1st Mike Falloon+6
2nd Jason Paku+4
3rd David Cook+3

13/04/2019 INTERCLUB

Div3 | vs Te Marua at Te Maura | 7.5 - 7.5 Draw
Singles wins: Simon Dew, Simon Buckley, Geoff Masters, Andy Pottinger, Jamie Frew
Div6 | vs Judgeford at Judgeford | 9.5 -5.5 Loss
Singles wins: Carl Christensen, Jeff Ogg, Ray Verhaart

14/04/2019 INTERCLUB

Tilson Salver | vs Riversdale at Mahunga | 6 - 0 Win
Singles wins: Sereana Phillipps, Brenda Blatchford, Lola Ogg, Shirley Saunders

15/04/2019 Vets : Stableford

1st Phillip Ferguson23
2nd Ash Peterson22
3rd Mick Gates20

16/04/2019 Women : LGU Nett

Silver
1st Cheycoda Cocks72
2nd Brenda Blatchford 74
3rd Jan Williams77
Bronze
1st Jocelyn Pollock71
2nd Lola Ogg71
3rd Pam Griffith74

16/04/2019 Women : WOMEN'S NATIONAL CLUB TEAMS - REPRESENTATIVES at Boulcott's FARM MAy 10 2019

1st Jocelyn Pollock68
2nd Linda Cameron69
3rd Rachel Monk71
4th Lola Ogg71
Reserves Cheycoda Cocks (72), Brenda Blatchford (72), Ann Smith (72)
Past Results